Emlékeztek még, hogy mit tanultunk biológia órán a növények fotoszintéziséről?
Leegyszerűsítve így foglalható össze a folyamat: minden élő szervezetnek energiára van szüksége az életben maradáshoz és fejlődéshez. A növények ezt az energiát a fotoszintézis során állítják elő, amikor is szervetlen anyagokból, azaz vízből és szén-dioxidból a nap fényének hatására szerves anyagokat hoznak létre, azaz szénhidrátot, fehérjét és zsírokat. A szerves anyagokat tápanyagként hasznosítják, a folyamat melléktermékeként pedig Oxigén és víz keletkezik.
CO2 +H2O + Fényenergia --> (CH2O)+O2+H2O
Fordítsuk ezt le a floráriumok példájára!
A növény földjében lévő nedvesség és az üveg falán át bejutó (de soha nem közvetlen!) napfény hatására a növény létrehozza a saját szerves táplálékát. A folyamat közben oxigén és víz keletkezik. A víz jelenlétéről mi magunk is könnyen megbizonyosodhatunk: optimális esetben a florárium belső falának 50%-át mindig vékony pára réteg fedi.
Ez a pára a florárium belső falán lecsorog a növény földjébe, újra megnedvesítve azt. A napfény a nappali órákban rendelkezésre áll, így újra előről indulhat a folyamat: a szerves anyagok, az oxigén és a víz előállítása.
Kép forrása: Instagram
Az általunk forgalmazott floráriumokban kialakított életfeltételek a növények természetes élőhelyének sajátosságait imitálják, az üveg páratartalmát és a növény földjének tápanyag összetételét tekintve.
A fentieknek köszönhetően lehetőség nyílik olyan dísznövények gondozásmentes tartására is otthonunkban, melyeket a mi klímánkon a hagyományos módon csak fáradságos munka és állandó odafigyelés mellett tudnánk eredményesen szobanövényként nevelni (lásd: Biophytum Sensitivum).
A florárium üvegbúrája a környezeti hatásoktól (például a szellőztetés során keletkező huzattól) is megvédi a növényeket. Különös előny ez a huzatra érzékeny fajtáknál, például a Ginseng Fikusz Bonsai-nál, ami már a legkisebb légmozgás hatására is hajlamos ledobálni a leveleit.
További részletek gondozásmentes floráriumainkról: gondozasmentes.hu