A Biophytum sensitivum Nyugat-Európa legfrissebb divatnövénye, a hazai dísznövénypiacnak azonban olyan újkeletű eleme, hogy még magyar nevét sem jegyzi a szakirodalom.
Nem is csoda, hiszen lévén szó egy nagyon dekoratív, ám hazai klimatikus körülményeink között rendkívül kényes dísznövényről, nem sokan mernek belevágni a szobanövényként való tartásába.
Ismerjük meg közelebbről ezt a különleges növényt!
Pálmafa vagy mimóza?
Egyik sem!
Angol nyelvterületen “little palm tree”-ként is gyakran emlegetik a Biophytumot: a mindössze 20 cm magas növény a szára tetején körkörösen növeszti leveleit, így valóban úgy néz ki, mint egy mini pálmafa, rendszertanilag azonban köszönőviszonyban sincs a pálmafákkal.
A növényt gyakran tévesztik össze a Magyarországon is jól ismert Mimosa pudicaval, vagy másik nevén a szemérmes mimózával. A zavart csak tovább fokozza, hogy nemcsak a mimóza, hanem a Biophytum is képes "szemérmesen viselkedni", azaz leveleit összezárni, amennyiben azokhoz hozzáér valami, vagy ha nem kap elegendő napfényt. A két növény között a legegyértelműbb különbség, hogy míg a mimóza felfelé, addig a Biophytum sensitivum lefelé zárja össze leveleit.
Könnyen összetéveszthetők: a bal oldali képen a Biophytum sensitivum, a jobb oldalin a Mimosa pudica látható.
Képek forrása: shutterstock.com
Így neveld a Biophytum sensitivumod!
Víz, víz és víz!
A Biophytum sensitivum természetes élőhelye Afrika és Délkelet-Ázsia nedves, trópusi esőerdejeinek aljnövényzete.
Így annak érdekében, hogy a növény életben maradjon a nappaliban, elengedhetetlen a trópusi esőerdőkben meglévő életfeltételek megteremtése.
És hogy hogy lesz a nappaliból esőerdő?
A legkönnyebben úgy, hogyha betartod az alábbi 4 pontot:
- Soha ne hagyd a növény talaját teljesen kiszáradni! A talaj viszont túlzottan nedves sem lehet, mert ez gyökerek rothadásához vezethet, ami hosszútávon végzetes a növényre nézve.
- Növeld a szoba páratartalmát! Permetezz vizet minden nap a növényre, vagy helyezz egy vízzel telt tálat a növény mellé.
- Helyezd a növényt árnyékos helyre, ahol soha nem éri közvetlen napfény! Napfény hatására a növény ledobja leveleit.
- A szoba hőmérséklete legyen mindig 22-23 fokos! Fontos, hogy huzat se érje a Biophytumot, erre ugyanis szintén leveleinek lehullatásával reagálhat.
Úgy gondolod, hogy a fentieket lehetetlen hosszútávon betartani? Mi is!
Ezért ültettük a Biophytum sensitivumot floráriumba, ahol ökoszisztémaként 100%-ban gondozásmentesen működik.
Így anélkül gyönyörködhetsz benne, hogy a levegő páratartalmának ellenőrzésével, vagy az optimális hőmérsélet fenntartásával bajlódnál.
Biophytum sensitivumot tartalmazó florárium kínálatunkért kattins ide!