David Latimer, angol kertész, 1960 Húsvét vasárnap úgy döntött, hogy nekifog egy kísérletnek: pletykákat ültetett egy hatalmas, 10 gallonos üveglombikba, hogy lássa, beigazolódik-e a feltételezése, miszerint a növények a fotoszintézisnek köszönhetően életben tudják tartani saját magukat mindenféle külső beavatkozás nélkül is.
A kísérlete olyan jól sikerült, hogy 12 éven át, 1972-ig egyáltalán nem is kellett hozzányúlnia a növényeihez. Ekkor úgy látta, hogy az egyik növény levelei kicsit szárazabbak a megszokottnál, ezért lágy vízzel megöntözte azt.
Az üveget ekkor újra visszazárta és azóta sem nyitotta fel. Bár, állítása szerint már nem is tudná felnyitni: az idő során ugyanis a dugó úgy beleszorult az üvegbe, hogy megmozdítani sem lehet.
A floráriumnak egy lépcső alatt talált helyet, ahol az üveg rengeteg fényt kap, közvetlen napfény azonban nem éri.

Ezzel igazolta a feltételezést, miszerint a lezárt palack belsejében ökoszisztéma jön létre: a napfényen kívül a növényeknek semmi másra nincs szükségük az életben maradáshoz. A fotoszintézis során a növények a leveleiken keresztül elnyelt napfényből nyernek energiát. Az ökoszisztéma zárt rendszer, azaz a vízkörforgása is egy önálló folyamat: a florárium belső falára lecsapódó pára újra meg újra megöntözi a növényt.
Ha szeretnél otthonodba egy floráriumot, ami mindenféle gondoskodás nélkül is a lakás dísze lehet, keresd fel webshopunkat!
